Bezpieczne nosidła dla dziecka – kiedy i jakie modele szukać?

Są dzieci, które chętnie podróżują w wózku. Można wówczas nie tylko wybrać się na krótki spacer po osiedlu, ale również na dalsze wędrówki, połączone ze zwiedzaniem. Są jednak takie dzieci, które praktycznie wózka nie uznają. One chciałyby być zawsze na rękach, tak aby móc podziwiać otaczający je świat z odpowiedniej wysokości.

Co więcej, niektóre z maluchów nawet w domu nie chcą leżeć w łóżeczku czy na macie, a najszczęśliwsze są na rękach u opiekunów. Jednak jak spacerować, kiedy niesie się na rękach dziecko, albo jak przygotować cokolwiek w domu, kiedy musimy cały czas zabawiać nasze potomstwo i je nosić? Na szczęście producenci akcesoriów dla dzieci również na to znaleźli odpowiednie rozwiązanie. Takie, które jest wygodne zarówno dla dziecka, jak i opiekuna. Które jest bezpieczne i pozwala na swobodne noszenie dziecka, przy zachowaniu wolnych rąk.

Co wybrać?

Przede wszystkim powinniśmy się tutaj zastanowić nad tym, co chcemy wybrać. Z jednej strony ogromnym zainteresowaniem od kilku już lat cieszą się chusty. Dzięki nim dziecko jest bezpiecznie przywiązane do rodzica, może się do niego przytulać, a dodatkowo w odpowiedni sposób podpieramy jego kręgosłup i nogi. Z drugiej jednak wiązanie takiej chusty wymaga wprawy.

Jeśli nie będziemy jej posiadali, to może to być dla nas zbyt trudne, frustrujące i czasochłonne, a co więcej, dziecko także może nie wykazać się odpowiednią ilością cierpliwości. Dlatego też, jeśli nie mamy czasu na naukę bezpiecznego, poprawnego i jednocześnie szybkiego wiązania chusty, możemy się zdecydować na chustonosidła. Z jednej strony są one miękką wersją nosideł pozwalającą w odpowiedni sposób nosić dziecko, nie obciążając jego kręgosłupa – co upodobnia je do chusty, z drugiej strony można je założyć znacznie łatwiej i szybciej niż tradycyjne chusty, co zdecydowanie upodabnia je do nosideł. Sprawdzą się one na stosunkowo krótkich spacerach, czy podczas wykonywania domowych obowiązków.

Jednak na dłuższe wyprawy powinniśmy zdecydować się na coś innego.

Co na wędrówki?

Jeżeli planujemy dalsze wyprawy, ale wiemy, że nasze dziecko jest za małe, aby mogło przejść taką trasę, a jednocześnie w wózku nie będzie siedziało, to można pomyśleć o nosidłach ergonomicznych. Dopasowuje się je do wieku i wagi dziecka. Wykonane są z różnych materiałów, ale wszystkie są bardzo wytrzymałe.

Co więcej, jeśli planujemy w nich nosić większe dzieci, to spokojnie możemy wybrać modele, które posiadają stelaż. Wybierając nosidła dla dzieci, powinniśmy je dobierać pod względem wieku i wagi dziecka, tego jak długo ma się ono w nim znajdować i na ile łatwo jest je założyć. Warto również dopilnować, aby było wygodne dla nas i nadmiernie nie obciążało naszego kręgosłupa. Poza tym warto spojrzeć na modele nosideł, które oferują nam kieszenie, jak i specjalne kaptury, którymi możemy okryć dziecko w razie deszczu.