Czy przedszkole jest ważne w rozwoju dziecka?

Chociaż istnieje wiele różnych badań odnośnie wpływu przedszkola na rozwój dziecka, to jednak rodzice nadal niejednokrotnie zastanawiają się, czy jest sens posyłania tam dziecka, skoro jest możliwość, aby dłużej zostało w domu. Bo przecież przedszkole to obowiązek, to konieczność wczesnego wstawania, a i o różne choroby też łatwiej. Prawda jednak jest taka, że przedszkole może dać dziecku bardzo dużo i ma ważny wpływ na jego rozwój.

To nie tylko obowiązki

Oczywiście w przedszkolu dzieci mają swoje obowiązki, muszą po sobie sprzątać, same próbować się ubrać, muszą brać udział w różnych zajęciach, które mają rozwijać je manualnie. Ale jednocześnie pamiętajmy, że w przedszkolu jest również sporo czasu na zabawę. Na to, aby dzieci mogły podczas zabawy wchodzić w interakcje z innymi dziećmi, aby mogły się uczyć współpracy i wzajemnej pomocy.

Co więcej, w przedszkolu podczas zabawy mogą więcej kombinować i eksperymentować, a to dlatego, że panie nie próbują im podpowiadać zabaw, a raczej pozwalają na kreatywność i tylko pilnują, aby dzieci nie zrobiły sobie żadnej krzywdy. Dzięki zabawie w przedszkolu dzieci mają możliwość samodzielnego dochodzenia do różnych wniosków, bez wyręczania przez osoby dorosłe, jak to niejednokrotnie ma miejsce w domu.

Zajęcia dodatkowe i wycieczki

Warto zobaczyć jakie zajęcia dodatkowe są proponowane w danym przedszkolu, jednak pamiętajmy, aby nie wybierać ich zbyt dużo, bo wówczas dziecko będzie przemęczone i nie będzie czerpało z nich żadnej radości.

Dlatego warto pomyśleć o jakichś zajęciach ruchowych, które będą pozwalały dziecku się wyszaleć, a jednocześnie będą uczyły panowania nad swoim ciałem. Jeśli widzimy, że dziecko chętnie rysuje i wykleja, to zapiszmy je na zajęcia plastyczne, gdzie będzie mogło uczyć się nowych rzeczy, ale jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc. Takie zajęcia dodatkowe będą pozytywnie wpływały na rozwój dziecka, ponieważ będą dopasowane do jego wieku i możliwości.

Dodatkowo w przedszkolu organizowane są różne wycieczki, które nie tylko pozwalają poznawać świat, ale również dają możliwość sprawdzenia się dziecka w sytuacji, kiedy będzie musiało trzymać się grupy i samo na siebie uważać. Oczywiście panie pilnują dzieci podczas takich wyjazdów, ale jednak nie mają możliwości prowadzenia każdego z nich za rękę, jak to niejednokrotnie ma miejsce na rodzinnych wycieczkach, a więc też dziecko trochę samo musi pilnować swojej grupy. Nie ulega wątpliwościom, że dzieci korzystają na chodzeniu do przedszkola.

To właśnie tam mają okazję rozwijać się pod okiem specjalistów, poznawać świat, a także rozwijać swoje umiejętności społeczne podczas zabawy z rówieśnikami. Jeśli chcemy wspomagać rozwój naszego dziecka, to nie powinniśmy się wahać i w miarę możliwości, jak najszybciej powinniśmy zapisać je do przedszkola.