Czy warto posłać dziecko do przedszkola?

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto posyłać dziecko do przedszkola. Czy nie zrobią lepiej, jeśli zostawią je w domu z mamą, babcią, albo nianią, a edukację zacznie dopiero w zerówce, która jest obowiązkowym przygotowaniem przed szkołą. Warto jednak wiedzieć, że przedszkole ma wiele do zaoferowania, a co więcej, dziecko które do niego uczęszcza lepiej się rozwija i nabywa wiele cennych doświadczeń, które przydadzą mu się w późniejszym czasie.

Co daje przedszkole?

Jeżeli mamy jakieś wątpliwości co do tego, czy warto posyłać dziecko do przedszkola, to przede wszystkim powinniśmy się zastanowić nad tym, co ono daje dziecku.

Przede wszystkim uczy je samodzielności. Nie oszukujmy się, w domu dzieci zazwyczaj są wyręczane, bo nie ma czasu, bo rodzicom wydaje się, że są za małe i nie poradzą sobie z danym zadaniem. W przedszkolu nie ma czegoś takiego, po pierwsze panie dobrze wiedzą, co dziecko w tym wieku potrafi zrobić, a po drugie nie są w stanie być jednocześnie przy wszystkich dzieciach i im pomagać. Po drugie dzieci uczą się wzajemnych kontaktów.

Tego jak funkcjonować w takiej społeczności, jak porozumiewać się z innymi dziećmi i jak dochodzić do kompromisów, jeśli coś nie do końca idzie po ich myśli. Jeszcze inną zaletą posyłania dziecka do przedszkola jest to, że dziecko poznaje nowe rzeczy poprzez zabawę, a jednocześnie organizowane są różne spotkania z ciekawymi ludźmi, z którymi nie miałoby okazji się spotkać, gdyby do przedszkola nie chodziło.

Co jeszcze warto wiedzieć?

To właśnie w przedszkolu dziecko powoli zaczyna uczyć się literek i cyfr, co oznacza że w szkole będzie miało ułatwiony start, bo to wszystko będzie umiało, jedynie będzie sobie przypominało. Dodatkowo jeszcze będzie ćwiczyło zdolności manualne i sprawność ruchową, a to także przyda mu się w późniejszej edukacji.

Będzie spotykało się również z takimi specjalistami jak chociażby logopeda, a to oznacza, że wszelkie wady wymowy zostaną wcześniej wykryte i będzie można szybciej przejść do ich ćwiczenia, tak aby móc je wyeliminować. No i przebywając w gronie specjalistów będzie się uczyło jak sobie radzić z różnymi emocjami, zarówno tymi negatywnymi, jak i pozytywnymi, tym bardziej, że nie wszystkie mogą być odczuwane w domu, gdzie dziecko jest w znanym sobie środowisku, z rodzicami i rodzeństwem, z którym już zdążyło wypracować system działania. Tutaj będzie musiało nauczyć się, jak znaleźć wspólny język z innymi, obcymi osobami, zarówno dorosłymi, jak i dziećmi, które nie zawsze będą chciały z nim współpracować. Przedszkole może naszemu dziecku zaproponować rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny.

Dlatego warto do niego posyłać nasze pociechy, aby odpowiednio przygotowane mogły iść do szkoły.