Czy warto prowadzić samodzielnie księgowość?

Jeżeli planujemy otworzyć własną działalność gospodarczą, to w pewnym momencie z pewnością staniemy przed dylematem, który będzie wiązał się z prowadzeniem księgowości. Z jednej strony będziemy mieli możliwość zatrudnienia samodzielnego księgowego, który będzie pracował u nas na etacie. Z drugiej strony będziemy mogli korzystać z pomocy zewnętrznego biura rachunkowego, które zajmie się wszystkimi dokumentami, ale jednocześnie nie będzie pracowało tylko dla nas i nie będziemy musieli zajmować się organizowaniem jego pracy. Ale jest jeszcze trzecia możliwość, która będzie polegała na samodzielnym prowadzeniu takiej księgowości, a więc na tym, że tylko my będziemy się nią zajmować i wypełniać odpowiednie dokumenty. Ale czy to trzecie rozwiązanie jest sensowne, czy nie wpadniemy przez to w jakieś kłopoty?

O czym musimy pamiętać?

To co z pewnością przemawia na korzyść rozwiązania, które będzie polegało na samodzielnym prowadzeniu księgowości, to fakt, że wiąże się ono z małymi kosztami. To dlatego, że nie będziemy musieli nikomu dodatkowo płacić za zajmowanie się tymi kwestiami, jak również nie będziemy musieli przygotowywać odpowiedniego miejsca pracy, jeśli zdecydujemy się zatrudnić własnego księgowego.

Poza tym warto pamięta, że w przypadku małych przedsiębiorstw, może się okazać, że będzie można skorzystać z różnego rodzaju procedur, dzięki którym to wszystko będzie łatwiejsze i bardziej zrozumiałe. Nawet dla kogoś, kto na co dzień nie zajmował się tymi sprawami, nie powinny one być zbyt trudne do zrozumienia, zwłaszcza jeśli będzie też korzystał ze specjalnych programów dla księgowości. Ale przy takim rozwiązaniu musimy pamiętać o tym, aby odpowiednią informację nanieść na formularzu CEIDG, zostawiając pole w którym wpisuje się podmiot odpowiedzialny za prowadzenie księgowości – puste, albo wprowadzając tam dane swojej firmy.

Trzeba pamiętać o wielu sprawach

Jeśli chcemy się rozliczać samodzielnie, to musimy pamiętać o prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów. Dodatkowo warto też pamiętać o konieczności rozliczenia się z podatku VAT. Jednak musimy się tutaj dowiedzieć, czy dotyczy nas obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT, czy jednak nie musimy tego robić.

W takim samodzielnym prowadzeniu księgowości może nam również pomóc specjalny program, który krok po kroku przeprowadzi nas przez wypełnianie różnych dokumentów i prowadzenie obliczeń. Dodatkowo jeśli zainwestujemy w naprawdę dobry program do księgowości, to może się okazać, że będzie on nam przypominał o terminach wystawienia różnych dokumentów. Za brak których mogą nam grozić wysokie kary finansowe. Taki dobry program do księgowości powinien nam pozwolić na prowadzenie takich dokumentów jak: rejestry VAT, ewidencja środków trwałych, ewidencja przebiegu pojazdu i ewidencja wyposażenia. Warto dokładnie się zastanowić, czy samodzielne prowadzenie księgowości będzie dobrym rozwiązaniem. Owszem możemy na tym sporo zaoszczędzić, ale może się też okazać, że to wcale nie będzie takie proste jakby mogło nam się wydawać, a dodatkowo może też być tak, że będziemy na to poświęcali znacznie więcej czasu niż początkowo planowaliśmy.

Jednocześnie nie mając tego czasu na inne, również pilne sprawy.