Jak znaleźć dobrego księgowego?

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, to będziemy też musieli przemyśleć kwestię zatrudnienia osoby, która będzie zajmowała się naszą księgowością. Jeśli dojdziemy do wniosku, że nie chcemy się tym zajmować samodzielnie, że wolimy aby zajmował się tym specjalista w tej dziedzinie, to z pewnością będziemy chcieli zatrudnić kogoś, kto naprawdę będzie w tym dobry. Ale jak spośród wielu różnych ofert wybrać tą osobę, która faktycznie będzie najlepsza i która najlepiej poradzi sobie z naszą księgowością? Przede wszystkim powinniśmy dać sobie trochę czasu na taki wybór, a po drugie powinniśmy zwrócić uwagę na wiele różnych szczegółów, które mogą być bardzo ważne dla ostatecznego zadowolenia ze współpracy.

Możemy sprawdzić referencje

Przede wszystkim jeżeli szukamy dobrego księgowego, to warto sprawdzić czy ktoś z naszych znajomych nie mógłby nam polecić biura rachunkowego, z usług którego moglibyśmy skorzystać. Wówczas jeśli taka osoba będzie zadowolona z usług konkretnego księgowego, jeśli współpracuje z nim od dłuższego czasu i nie miała żadnych problemów podczas kontroli, to z pewnością i my będziemy zadowoleni.

Możemy też sprawdzić opinie o danym księgowym w internecie, albo poprosić go o referencje wystawione przez wcześniejszych pracodawców. Tak naprawdę na ich podstawie będziemy mogli się bardzo dużo dowiedzieć. Do tego powinniśmy jeszcze sprawdzić, jaki zakres obsługi będzie oferowało dane biuro. Czy to co nam ono zaprezentuje będzie dla nas wystarczające, czy może jednak szukamy kogoś, kto będzie mógł nam zaoferować więcej. Warto też się zorientować, czy wybrane przez nas biuro miało już do czynienia z takim zakresem usług jakie my prowadzimy.

Jeśli będą dobrze rozumieli specyfikę naszych działań i będą mieli już wcześniej z nią do czynienia, to będzie istniała spora szansa, że spełnią one nasze oczekiwania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Podczas poszukiwań odpowiedniego biura księgowego nie powinniśmy zapominać o konieczności sprawdzenia kwalifikacji. Czy biuro jest ubezpieczone, jakie doświadczenie mają księgowi, czy posiada różne certyfikaty, które są świadectwem ciągłego szkolenia się i poszerzania swojej wiedzy. Oczywiście jednym z wyznaczników tego, czy dane biuro rachunkowe jest dobre będzie również to, czy łatwo jest z nim nawiązać współpracę czy może ma bardzo dużo zleceń. Cena jaka zostanie nam tutaj zaproponowana też może nam wiele na ten temat powiedzieć.

Jeśli będzie ona bardzo mocno zaniżona, to możemy mieć poważne obawy co do tego, czy usługa świadczona przez dane biuro księgowe będzie faktycznie na takim poziomie jakiego byśmy oczekiwali. No i warto też zwrócić uwagę jakim językiem mówi do nas księgowy. Czy go rozumiemy czy może używa specjalistycznych słów, które są dla nas niezrozumiałe? Im więcej takich szczegółów weźmiemy pod uwagę podczas poszukiwania dobrego księgowego, tym większa będzie szansa, że naprawdę uda nam się na niego trafić. Warto księgowego szukać na spokojnie, porównując ze sobą różne propozycje i opinie znajomych, którzy mieli przyjemność korzystać już z takiej pomocy księgowego. Wówczas będzie największa szansa na to, że znajdziemy kogoś, kto nie tylko dobrze zajmie się naszą księgowością, ale z kim również sami będziemy potrafili się bez problemów porozumieć.