Chyba większość rodziców, zwłaszcza tych, którzy mają możliwość pozostawienia dziecka w domu na dłużej, zastanawia się, kiedy zapisać je do przedszkola. Jednak nawet jeśli zastanawiamy się nad tym, czy nasze dziecko jest już gotowe na taką zmianę, to i tak warto się dowiedzieć, jak to wszystko przedstawia się z prawnego punktu. Wówczas będziemy wiedzieli, czy mamy już możliwość je tam zapisać, czy musimy jeszcze poczekać, a może powinniśmy zapisać je od razu do zerówki?
Jak to wygląda?
Przede wszystkim do przedszkola można zapisywać dzieci, które w danym roku kończą 3 lata. Dodatkowo możemy zapisać tam również 4, 5 i 6 latka. Z tym, że o ile dzieci w wieku 3 lat mogą się nie dostać z powodu braku miejsc, o tyle 4 i 5 latki muszą mieć zapewnione miejsce, a 6 letnie muszą być przyjęte obowiązkowo, ponieważ tak jest ujęte w ustawie o oświacie. Dziecko do przedszkola może być zapisane wyłącznie przez rodziców albo prawnych opiekunów, nikt inny nie może tego uczynić. Warto też wcześniej sprawdzić jakie są terminy składania wniosków tak abyśmy mieli pewność, że z wszystkim wyrobimy się na czas. Zazwyczaj można je znaleźć na stronie przedszkola, gdzie niejednokrotnie pojawiają się również informacje o ilości wolnych miejsc. Musimy również mieć świadomość, że w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci, które mieszkają w danej gminie, a dopiero później, jeśli zostaną wolne miejsca, można przyjąć dzieci spoza gminy. To ważne, jeśli chcemy zapisać dziecko gdzieś indziej niż mieszkamy.
Znamy terminy?
Warto sprawdzić w jakich dniach przedszkole organizuje drzwi otwarte, tak abyśmy mogli przyjść z dzieckiem, obejrzeć przedszkole, porozmawiać z paniami i pokazać dziecku, co ciekawego tam na nie czeka. Następnie trzeba sprawdzić w jakich dniach można składać wniosek o przyjęcie do przedszkola. Można go zazwyczaj złożyć osobiście zanosząc do przedszkola, albo można zalogować się na specjalnej platformie edukacyjnej, na której taki wniosek wypełnimy i od razu wyślemy. Zazwyczaj można wybrać trzy przedszkola, do których chce się zapisać dziecko, ale pamiętajmy, że to pierwsze przedszkole będzie tym, na którym najbardziej nam zależy, a jeśli składamy wniosek w wersji papierowej, to właśnie tam powinniśmy go zanieść. Warto uzupełnić wszystkie trzy miejsca, bo wówczas jest większa szansa na to, że dziecko do przedszkola się dostanie. Nawet jeśli nie do tego pierwszego, to do któregoś z tych pozostałych. Po złożeniu wniosku nie pozostaje nam już nic innego jak czekać na ogłoszenie listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Jeśli znajdziemy się w tej pierwszej grupie, to w wyznaczonych dniach będziemy musieli donieść dodatkowe dokumenty, takie jak umowę, aby nasze dziecko mogło być ostatecznie przyjęte. Podczas zapisywania dziecka do przedszkola, najważniejsze jest to, abyśmy dokładnie pilnowali terminów. Tak, abyśmy złożyli wniosek w wyznaczonych dniach.
No i dokładniej sprawdzajmy jego poprawność.