Na etapie projektu warto pomyśleć o ogrzewaniu i ocieplaniu

Jeżeli chcemy mieć pewność, że nie będziemy przepłacali za nasze ogrzewanie, to powinniśmy już na etapie projektowania domu wszystko przemyśleć. Jeśli udamy się do specjalistów, to oni patrząc na nasz projekt, będą w stanie powiedzieć nam wszystko, co będzie najważniejsze odnośnie tego działania. To oznacza, że od razu będziemy wiedzieli, jaki duży musimy mieć piec, jak muszą być poprowadzone rurki od ogrzewania, jak również uzyskamy informację jakiej grubości powinien być nas styropian, tak abyśmy mieli pewność, że ciepło nie będzie nam nigdzie uciekało. Im dokładniej wszystko zostanie przemyślane na etapie projektu, tym większa będzie pewność, że spokojnie będziemy mogli takie ogrzewanie zamontować i nie trzeba będzie w tym celu specjalnie rozkuwać ścian.

Ulokowanie pieca

Trzeba wiedzieć, że w kwestii ogrzewania domu, bardzo ważne może być również to, w jakim miejscu znajduje się nasz piec i jakich jest on rozmiarów. To oznacza, że już na etapie projektu i późniejszej budowy, musimy mieć dla niego odpowiednio przygotowane miejsce. Co więcej, powinniśmy również zadbać o to, aby w pobliżu pieca znajdowało się miejsce, w którym bez najmniejszego problemu będziemy mogli przechowywać opał. Z jednej strony powinno być ono bezpieczne, z drugiej powinno znajdować się blisko pieca, tak abyśmy bez trudu mogli je przenieść z jednego miejsca do drugiego. Takie rozwiązania i udogodnienia sprawdzą się tylko wtedy, gdy będziemy mieli wszystko rozplanowane i kiedy kwestią ogrzewania naszego domu zajmiemy się jeszcze na etapie jego planowania i tworzenia poszczególnych pomieszczeń. Warto również pomyśleć o tym, czy ma to być tradycyjne ogrzewanie czy podłogowe, bo od tej decyzji również będzie zależało to, w jaki sposób zostaną pociągnięte odpowiednie rurki do ogrzewania.

Im lepiej wszystko przygotujemy, tym mniej później będziemy musieli robić otworów w ścianie czy podłodze.

Nie zapominajmy o ociepleniu

Nawet najlepsze ogrzewanie na niewiele nam się przyda, jeśli nie zadbamy od razu o ocieplenie naszego domu. Jeśli tego nie zrobimy, to całe ciepło, które uzyskamy będzie uciekało. Oczywiście i tak zazwyczaj trochę ucieka przestrzenią przy oknach i drzwiach, jednak jeśli nie zadbamy o ocieplenie, to może się okazać, że będzie ono uciekało każdym metrem naszego domu. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy wybrali styropian odpowiedniej grubości i żeby był on położony we właściwy sposób. Ale samo ocieplenie ścian to nie wszystko. Powinniśmy również pamiętać o ociepleniu dachu, bo nim również może uciekać nam sporo ciepła. A jeśli zajmiemy się tematem ocieplenia jeszcze na etapie projektu, to specjaliści od razu będą mogli nam wyliczyć, jak grube muszą być nasze materiały do ocieplenia, styropian i wełna, abyśmy mieli pewność, że wszystko będzie działało tak jak powinno. Jeśli chcemy mieć pewność, że nie przepłacamy za ogrzewanie, to musimy odpowiednio ze sobą dopracować ogrzewanie i ocieplenie domu. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że w jednym i drugim przypadku wszystko jest optymalnie zaplanowane i daje najlepsze efekty.