Okulistyka – najpopularniejsze wady wzroku

Problemy ze wzrokiem dotyczą zarówno ludzi w podeszłym wieku jak i małych dzieci. Należy jak najszybciej rozpoczynać leczenie, by uniemożliwić postepowanie wad. Utrata wzroku to niepełnosprawność, która w znacznym stopniu utrudnia życie. Wizyty u okulisty powinny być traktowane poważnie, a przekazywane przez specjalistę zalecenia wdrażane w życie chorującego pacjenta. Jakie wady wzroku wyróżnia się w współczesnej okulistyce? 

O chorobach oczu słów kilka

Istnieje kilka symptomów świadczących o wadach wzroku, które mogą pojawić się u pacjentów. Jednym z najbardziej oczywistych jest problem z odczytywaniem tekstu z daleka lub bliska.

Kiedy pojawiają się częste bóle głowy, a także towarzyszące im nieprzyjemne pieczenie oczu oraz odczuwalne przemęczenie gałek ocznych, należy bezwzględnie udać się do gabinetu okulisty. Bagatelizowanie objawów to najgorsze z możliwych zachowań, które prowadzi jedynie do pogarszania zdrowia i samopoczucia. Lepiej wcześnie zdiagnozować wady lub choroby i podjąć się ich korygowania niż spisać siebie i swój wzrok na straty. Kiedy nasze oczy widzą niewyraźne obrazy znajdujące się w stosunkowo niewielkich odległościach jest to sygnał, że występuje dalekowzroczność. Sposobem na jej skorygowanie jest noszenie okularów wyposażonych w specjalne szkła z soczewkami skupiającymi. Przeciwieństwem dalekowzroczności jest często spotykana w okulistyce krótkowzroczność.

Polega ona na widzeniu zamazanych obrazów w dalekich odległościach. Muszą na tę przypadłość uważać w szczególności kierowcy, bowiem nieleczona może doprowadzić do wypadku. Innymi schorzeniami, które występują rzadziej i dotykają mniejszy procent społeczeństwa, są daltonizm oraz astygmatyzm. Z daltonizmem można się urodzić, to wada jaka powoduje nieprawidłowe rozpoznawanie kolorów takich jak zieleń i czerwień. Jednakże zdarza się ona też jako wada nabyta przez pacjentów, który wcześniej prawidłowo rozróżniali barwy. Będąc świadomym problemów z rozpoznawalnością poszczególnych kolorów, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z specjalistą w dziedzinie okulistyki.

Wspomniany astygmatyzm to choroba, jaka dotyka osób posiadających różne krzywizny rogówek. Schorzenie to powoduje, iż dochodzi do niejednakowego załamywania się promieni światła. Skutkuje to powstawaniem zamazanego obrazu. Warto wspomnieć o jaskrze, która jest chorobą prowadzącą do ślepoty. Składa się na nią wiele jednostek chorobotwórczych, dlatego tak trudno ją zdiagnozować podczas wizyty u okulisty. Do jej najczęściej spotykanych objawów zaliczamy głównie światłowstręt, a także wydająca się niemożliwą przy poprzednim symptomie trudność z widzeniem w ciemnościach.

Oczy, które bardzo często bez powodu łzawią także mogą być zagrożone występowaniem jaskry. Jej leczenie jest długim procesem, ale podjęte w wczesnej fazie może uchronić od ostatecznego oślepnięcia pacjenta. .

https://eretina.pl/elektrofizjologia/