W jaki sposób ochronić majątek swojego przedsiębiorstwa?

Prowadzenie swojego własnego biznesu nie jest łatwą sprawą. Łatwe nie jest również połapanie się w często dość skomplikowanej księgowości.

http://www.bisnode.pl/blog/nowe-ostrzejsze-zasady-w-zamowieniach-publicznych/

Wszystko to powoduje, że bardzo często nasz biznes narażony jest na takie rzeczy jak chociażby utrata majątku. Tym bardziej, że niekiedy wystarczy tylko jedna zła, pochopna decyzja, aby obrócić lata ciężkiej pracy w ogromną stratę.

Kiedy indziej z kolei możemy po prostu paść ofiarą oszustwa ze strony nieuczciwych współpracowników czy kontrahentów. Tak czy siak, warto jest po prostu wiedzieć, w jaki sposób chronić swój majątek, aby nasze przedsiębiorstwo mogło bez żadnych problemów funkcjonować i przynosić nam zyski.

Jednym z pierwszych kroków może być więc ochrona swojego własnego majątku osobistego, co można zrobić za sprawą zalegalizowania działalności gospodarczej, na przykład poprzez założenie spółki kapitałowej. Dzięki temu egzekucja zobowiązań tego typu spółek nie będzie mogła być prowadzona z naszego własnego, prywatnego majątku.

Najlepsze sposoby na ochronę majątku

Innym pomysłem na ochronę swojego majątku może być tak zwana sukcesja majątkowa. Na czym ona polega? Chodzi po prostu o to, aby dobrze zaplanować sytuację, w której majątek jest przekazywany w ramach dziedziczenia.

Jeżeli natomiast uda nam się w sposób prawidłowy zaplanować sukcesję to wtedy unikniemy różnych negatywów związanych z przepisami prawa w kwestii przekazywania majątku. Jak się bowiem okazuje, możemy na przykład ograniczyć dziedziczenie udziałów lub tez zupełnie je wyłączyć, dzięki czemu zabezpieczymy majątek przedsiębiorstwa.

Kolejne sposoby na ochronę majątku to między innymi minimalizacja obciążeń podatkowych czy tak zwany trust, który umożliwi bardzo dobrą ochronę majątku naszej firmy przed różnego rodzaju wierzycielami, jak i pozwoli nam uniknąć wysokich rozmiarów podatku od spadków. Oczywiście nie można także zapominać o polisach, które również mogą być bardzo dobrą formą ochrony majątku naszego biznesu.